Bizi takip edin
|
EN

Psikoloji Bölümü ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular

Soru 1. Psikoloji nedir? Psikolog kime denir?

Psikoloji, insanların davranışlarını, zihinsel süreçlerini ve duygusal yaşamlarını bilimsel yöntemler kullanarak açıklamaya ve değerlendirmeye yönelik temel bir bilim dalıdır. Üniversitelerin Psikoloji Lisans programlarından mezun olan kişiler psikolog ünvanı kullanma hakkı taşımaktadır.

 

Soru 2. Psikolojinin alt alanları nelerdir?

Psikolojinin bilimsel gelişmelere paralel olarak artan birçok alt alanı bulunmaktadır. Bunların bazıları klinik psikoloji, sosyal psikoloji, deneysel psikoloji, bilişsel psikoloji, gelişim psikolojisi, sağlık psikolojisi, endüstri ve örgüt psikolojisidir.

 

Soru 3. Psikoloji bölümünden mezun olunca klinik psikolog olacak mıyım?

Hayır. Dört yıllık psikoloji mezunları psikolog unvanıyla mezun olurlar. Diğer tüm alt alanlarda olduğu gibi, klinik psikoloji alanında da uzmanlaşmak isteyen öğrenciler yüksek lisans programlarına başvurarak bu alanda uzmanlık derecesine sahip olabilirler. Klinik psikoloji alanında uzman olabilmek ve gerekli uygulamaları yapabilmek için lisans derecesine sahip olduktan sonra klinik psikoloji alanında doktora ve/veya yüksek lisans eğitimi almak şarttır.

 

Soru 4. Mezun olduktan sonra yüksek lisans yapmam gerekli mi?

Yüksek lisans isteğe bağlı bir eğitimdir ve kişilerin psikolojinin alt alanlarından birinde uzmanlık derecesi almasını sağlar. 

 

Soru 5. Yüksek lisans yapmadan nerelerde çalışabilirim?

Psikoloji bölümü mezunları herhangi bir alt alanda uzmanlaşmadan da çok farklı alanlarda çalışabilirler. İnsan kaynakları ve halkla ilişkiler, Pazar ve piyasa araştırmaları, bilişim, finans, reklamcılık, eğitim sektörleri bu alanlara bazı örneklerdir. Lisans eğitimi sonucunda alınan psikolog unvanıyla devlet memuru kadrolarında da çalışmak mümkündür. İhtiyaç durumunda bu kadrolar ilan edilmektedir.

 

Soru 6. Psikoloji okursam ilaç yazabilir miyim?

Hayır. İlaç yazma yetkisine sadece tıp fakültesinden mezun olan tıp doktorları ve diş hekimleri sahiptir. Psikologlar, üniversitelerin Fen ve Edebiyat Fakültelerinin psikoloji bölümlerinden mezundurlar ve ilaç yazma yetkileri yoktur.

 

Soru 7. Klinik Psikolog, Psikiyatrist, Psikoterapist ve Danışman arasında ne fark var?

Psikiyatristler tıp eğitimi almış profesyonellerdir; depresyon, psikozlar, şizofreni gibi durumları tedavi etmek üzere ilaç yazabilirler.
Klinik Psikologlar çok çeşitli psikolojik testleri uygulamak, psikolojik değerlendirmeler yapmak, çeşitli psikoterapi tekniklerini uygulamak ve danışmanlık yapmak üzere kuramsal ve uygulamalı eğitime sahip profesyonellerdir. Klinik psikologların terapi yaklaşımları sıklıkla organik olmaktan ziyade psiko-sosyal-bilişsel bir doğaya sahiptir. Terapistler tedavi sürecinde yer alırlar. Bir ya da birden fazla tedavi tekniğinde kuramsal ve uygulamalı eğitime sahip profesyonellerdir. Danışmanlar, uzmanlaştıkları alanlarda danışmanlık yapan profesyonellerdir. Danışmanlık endüstri, eğitim, aile, hukuk, gibi yaşamın birçok alanında gereksinim duyulan özel sorunların çözümüne yönelik olarak yapılır.

 

Soru 8. Psikoloji eğitimi neleri içerir?

Psikoloji lisans eğitimi temel bilimsel araştırmaya yönelik bilgi ve becerilerin kazanılmasına yönelik dersler (İstatistik, Araştırma Yöntemleri vb.), zorunlu alan dersleri (Klinik Psikoloji, Sosyal Psikoloji, Psikometri, Gelişim psikolojisi, vb.), uygulamalı dersler (Endüstri Psikolojisi, Trafik Psikolojisi, Nöropsikolojik Değerlendirme,Uygulamalı Psikolojik Testler, Gözlem ve Görüşme Teknikleri, vb) ve seçmeli dersleri (Kültürlerarası Psikoloji, Evlilik ve Aile, Ergenlik, Evrimsel Psikoloji, İnsan Cinselliği, Adli Psikoloji, vb.) içerir. Ek olarak, bölümümüzde bir zorunlu staj yer almaktadır. Psikolojide lisans eğitimi uzmanlık-öncesi bir düzey olarak düşünülmelidir. Öte yandan Psikoloji Lisans eğitimine sahip profesyoneller uzmanlık gerektirmeyen birçok alanda işlev görebilmektedir.

 

Soru 9. Psikolojinin yanında başka alanlara (sosyoloji, medya ve iletişim..) da ilgim var ve hangisine yöneleceğim konusunda karasızım. Bu konuda nasıl bir yol izleyebilirim?

Üniversitenin belirlediği koşullar (belli bir not ortalaması vs.) karşılandığı takdirde Psikolojinin yanında öğrenciler diğer ilgi duydukları alanlarda yan dal ya da çift ana dal programlarını tamamlayabilirler. Örneğin, Psikoloji bölümde okuyan ve aynı zamanda da sosyoloji bölümünde çift ana dal yapan bir öğrenci mezun olduğunda her iki alan diplomasına sahip olur.

 

Soru 10. Eğitimin İngilizce verilecek olması konuları anlamam açısından bana bir engel/zorluk oluşturur mu?

İngilizce hazırlık eğitimine gerekli önemi vererek başarılı bir şekilde tamamlamış öğrenciler İngilizce verilen lisans eğitimini zorlanmadan tamamlarlar. İyi bir İngilizce hazırlık eğitiminin yanında tüm lisans eğitimi boyunca İngilizce okuma, yazma ve konuşma becerileri geliştirilmeye devam ettirilmelidir.

 

Soru 11. Psikologlar en çok nerelerde çalışırlar?

Psikologlar genellikle sağlık, eğitim, akademik, araştırma-geliştirme, danışmanlık merkezleri, rehberlik ve araştırma merkezleri, okullar, rehabilitasyon merkezleri, huzurevleri, özel eğitim merkezleri, hastaneler, hapishaneler, çocuk mahkemeleri gibi alanlarda faaliyet gösteren kamu ve özel sektör kurum ve kuruluşlarında çalışabilmektedir. Ayrıca, endüstride ve halka ilişkilerde ve insan kaynakları alanlarında iş ve işyeri verimini arttırma, işçi ve çalışan güvenliği, çalışan seçimi ve çalışanların ödüllendirilmesi ve yükseltilmesi /işten çıkarılması gibi alanlarda çalışan çok sayıda psikolog vardır.

 

Soru 12. Psikoloji benim için uygun bir meslek mi?

İnsanın doğasını anlamaya yönelik bir merakınız varsa, insanla çalışmaktan rahatsız değilseniz, doğa bilimlerine, okumaya ve araştırmaya meraklıysanız, sabırlıysanız ve stresle baş etme beceriniz iyiyse psikolojinin sizin için uygun bir meslek olduğunu söyleyebiliriz.

 

 

Sosyal Medya

İzmir Ekonomi Üniversitesi
izto logo
İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı
kuruluşudur.
ieu logo

Sakarya Caddesi No:156
35330 Balçova - İzmir / TÜRKİYE

kampus izmir

Bizi Takip edin

İEU © Tüm hakları saklıdır.