Bizi takip edin
|
EN

Başarı Hikayeleri

 2018 - Psikoloji Bölümü Mezunu Büşra Yelbuz 

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Psikoloji Bölümü Son Sınıf Öğrencisi Büşra Elif Yelbuz, Oxford Üniversitesi’nde psikolojik araştırma yüksek lisansını dünya genelinde kazanan 13 kişi arasında yer aldı. Yelbuz, 2018 yılı Dünya Üniversiteleri arasında ilk sırada yer alan Oxford Üniversitesi’nde “merhamet” duygusu üzerinde akademik araştırmalar yapacak.

Almanya’da doğan, lise eğitimine dek yurt dışında yaşayan Büşra Elif Yelbuz, İEÜ’de psikoloji lisans eğitiminin ardından çocukluk hayaline adım adım yaklaştı.

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Psikoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Seda Dural danışmanlığında hazırladığı çalışmayla yüksek lisans için başvurduğunu anlatan Büşra Elif Yelbuz, “Başvurumun ardından mülakat yapıldı. Burada önceki psikolojik araştırma deneyimlerimi aktardım. Aynı zamanda yüksek lisansta çalışmak istediğim konuyu ve bağımsız araştırma yapma motivasyonumu sordular. Programa her yıl dünya genelinden sadece 13 kişi alınıyor. Oxford Üniversitesi’nde eğitim alma hayalimi gerçekleştireceğim için çok mutluyum” dedi.

İnsanları ve davranışları gözlemlemeyi çok sevdiğini, insan beyni hakkında daha çok bilgi sahibi olmak istediği için psikoloji bölümünü tercih ettiğini vurgulayan Büşra Elif Yelbuz, özellikle farklı insanların aynı durumlarda neden çeşitli tepkiler verdiğini araştırmayı amaçladığını belirterek şunları söyledi:

“Oxford Üniversitesi en büyük hedefimdi. İzmir Ekonomi Üniversitesi’ndeki lisans eğitimim boyunca araştırma teknikleriyle ilgili çok detay öğrendim. Doç.Dr. Seda Dural ile çok sayıda çalışma yapma imkanım oldu. Oxford Üniversitesi’nde merhamet duygusu üzerine çalışacağım. Mutsuz ve negatif insanlara göre pozitif ve genel olarak kendisi ile barışık olan insanların neyi farklı yaptığını, nasıl pozitif kaldıklarını ve beyinlerinde ne gibi değişiklikler olduğunu incelemeyi istiyorum.”


2016 - Psikoloji Bölümü Mezunu Simge Tekin 

İzmir Ekonomi Üniversitesi Psikoloji Bölümünden Şeref öğrencisi olarak mezun oldum. Okulumun bana kattığı uluslararası bakış açısı, farklı kültürleri sürekli olarak takip etme ve araştırmacı kimliği sayesinde kısa zamanda istediğim alanda çalışmaya başladım. Bu süreçte hem bölümdeki hocalarımın hem de kariyer yönlendirme merkezinin yadsınamayacak katkıları  bulunmaktadır. Okulum sayesinde kazandığım yabancı dil becerilerini kariyerim boyunca aktif kullanarak yabancı ailelerle çalışarak çocuklarına danışmanlık hizmeti verdim ve çoklu kültürlerle çalışmaya devam ediyorum. Çocuk kitaplarının pedagojik anlamda incelenmesi ve değerlendirilmesi üzerine bir yayınevi ile çalışıyorum. Trt Radyo programlarına katılıyorum. İzmir Ticaret Odası üyesiyim ve kendi kurumum olan ÇocukUS Oyun Odaklı Gelişim Merkezi’nin eğitim ve proje düzenlemelerini gerçekleştirerek bir çok aile ile çalışma fırsatı buluyorum. Kariyerimdeki birçok adımdaki başarıları sevgili okulum İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne borçluyum.


2015 - Psikoloji Mezunu Tuğçe Özgürbüz 


2015 - Psikoloji Mezunu Metin Olataş 

2011’de Psikoloji Bölümüne tam burslu olarak yerleştim. 2013’te Psikoloji Lisans 2. sınıfa başlarken aynı zamanda Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Birliği bölümünde çift anadal yapmaya başladım. Lisans 2. sınıfın yaz tatili döneminde (2013 Yaz Dönemi) ERASMUS Staj hareketliliği ile Viyana’da JUVIVO9 isimli gençlik merkezinde 3 ay boyunca yurtdışı stajı yaptım. Üniversitedeki 4 yıllık öğrencilik hayatımda tiyatro kulübü ve psikoloji kulübünde üye olarak yer aldım. Ayrıca arkadaşlarımla beraber okulumuzun havacılık kulübü olan EKOHAVK’ı kurduk. 2015 Haziran’da her iki bölümden de mezun olup 2015 Ağustos’ta İstanbul Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nde psikolog olarak çalışmaya başladıktan sonra 2015 Aralık’tan 2018 Ocak’a kadar İstanbul Valiliği İl Sosyal Etüt ve Proje Müdürlüğünde ulusal ve uluslararası projelerde koordinatörlük yaptım. İstanbul’da çalıştığım dönemde 2017’de Klinik Psikoloji Yüksek Lisansımı tamamladım ve 2016’da başladığım İstanbul Üniversitesi Avrupa Birliği Yüksek Lisans programını 2019 Temmuz ayında tamamladım. Ocak 2018’den beri İzmir Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nde çalışmaktayım. Şu anda İzmir Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Çocuk Hakları İl Temsilcisi olarak görev almaktayım.

 


2013 - Psikoloji Mezunu Gonca Bağlar 


 2013 - Psikoloji Mezunu Selin Ersoy 


2012 - Psikoloji Mezunu Gülbalca Çakıroğlu 

Kabul edilme sürecim her başarı öyküsü gibi kolay değildi elbet, kötü bir lise eğitiminde Türkçe- Matematik bölümünden mezun olan biri olarak sayısaldan kabul alan bir bölüme girebilmek benim için hayalimin ötesindeydi. Bazen hayallerimiz bile korkularımıza yenik düşer çünkü “ötesinde” dememin sebebi bu. Fakat sanki yol beni çoktan seçmişçesine bütün korkularıma rağmen alandaki çalışma isteğimi göstermek için 3 ay staj yaparak laboratuvardaki yöneticimi beni alması konusunda ikna ettim diyebilirim. Tabiki bunun sonrasına Ales ve Bilim Sınavı kademelerini geçtim. Kabul edilme koşulumuz aynı zamanda Multidisipliner Beyin Dinamiği laboratuvarında psikolog olarak çalışmaktı. Böylelikle 2 sene Alzheimer’lı hastalarla çalışırken, insan beynini bir bilim adamı gibi tanıma fırsatım oldu. Tezimi bitirdikten sonra laboratuvar deneyimlerimin gerçek yaşamda karşılığını görmek amacıyla Uzman olarak sektörde çalışmaya karar verdim. O anki yaşam koşullarım ve çevremin etkisiyle okullarda çocuklar ve ebeveynlerle çalışmaya başladım. 55 yaş ve üzeri çalıştıktan sonra çocuk ve ergene yöneldiğim için bu alanın ihtiyacı olan eğitimlerimi bir yandan tamamlarken bir yandan çalışmaya devam ettim. Bu süreçte Oyun Terapisi, Çocuk Değerlendirme Testleri Eğitimi, Aile Danışmanlığı ve Arabuluculuğu; Yetişkin, Çocuk ve Ergenler için Şema Terapi, Transaksiyonel Analiz ve İstanbul Üniversitesi Bilişsel Değerlendirme sistemi ve Bilişsel Müdahale eğitimlerimi tamamladım. Bu sürede kariyer hedeflerim için İstanbula taşındım ve o zamandan bu zamana 5 senedir aileler ve çocuklarla iç içeyim. 

Bir psikoloğun öz amacı insanların kayıpların en sağlıklı bir şekilde yerine konulması ve onarılmasıdır. Her gün bir şekilde birçok alandan kayıpları olan insanlarla çalışan bir psikolog olarak; maruz kaldıkları travmalar sonucu verdikleri kayıplar sonrasında desteğe ve beceri kazandırılmaya ihtiyaç duyan insanlara hizmet etmeye adanmış hayatım işimi daha iyi yapabilmek için kendi yolunda gelişmeye devam ediyor kısacası Öğrenciliğim hiç bitmiyor. Hazırladığım eğitim ve içereklerle bütüne katkıda bulunurken, annemin küçük bir çocukken bana anlattığı masalı çocuklar için kitaba dönüştürmek bir sonraki hayalim ama hayalim ötesinde değil. Çünkü artık hayalime ulaşmaktan çok hayalimi gerçekleştirmek için yürüdüğüm yol daha kıymetli geliyor. 

Çatışmalar, korkular belki hiç bitmiyor. Fakat onları elinizde bir hamur gibi yoğurarak neye dönüştüreceğimizi biz seçiyoruz bu çocuklardan bana aktarılan en güzel öğreti sanırım; ne yaşarlarsa yaşasınlar spontan olup, esneyebilmeleri. Bana kalırsa iç huzurun ve başarının sihirli anahtarı bu esneyebilme becerimiz. 


2011 - Psikoloji Mezunu Pırıl Hepsomalı 

Sosyal Medya

İzmir Ekonomi Üniversitesi
izto logo
İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı
kuruluşudur.
ieu logo

Sakarya Caddesi No:156
35330 Balçova - İzmir / TÜRKİYE

kampus izmir

Bizi Takip edin

İEU © Tüm hakları saklıdır.